Zlatý zázrak

Zlatý zázrak

Curcuma longa

Kurkuma se vyrábí z kurkumovníku (Curcuma longa)

Je to mnoholetá rostlina dorůstající až do jednoho metru, s podlouhlými oválnými listy, které vyrůstají z hlízového oddenku. Uprostřed mezi listy vyrážejí dlouhé stonky zakončené světle žlutými až nafialovělými květy, tvarem připomínající květy lotosu. Plodem kurkumy jsou mnohosemenné tobolky, které se po dozrání samy. Je také pěstována jako pokojová květina, pro její nádherné květy je často využívána ke zhotovení svatebních květinových dekorací.

Tato tropická bylina je také používána jako léčivo a barvivo. Pěstuje se pro oddenky, někdy se nazývá "žlutý zázvor". Kurkuma obsahuje jasně žluté barvivo zvané kurkumin. Barvivo se používá k barvení rýže, másla, tuků, sýrů, mastí i likérů, ale mohou se také barvit i jiné materiály, jako látky, dřevo apod.
Používá se ale především při přípravě omáček, polévek, při vaření brambor, rýže i na zeleninu. Kurkumu obsahuje i worcestrová omáčka a je základní složkou kari.
Její hlavní účinná složka, kurkumin, bývá také součástí výživových doplňků, které mají posilovat játra, fungují jako antioxidant i protizánětlivě (včetně různých artróz, osteoporóz apod.). Někdy se uvádí i účinnost proti rakovině, snižování cholesterolu, respektive potlačování kardiovaskulárních chorob.
Výzkum z Monash University například tvrdí, že 1 gram kurkuminu denně by mohl zlepšovat pracovní paměť a mít pozitivní dopad také v prvních stadiích cukrovky. Studie byla provedena na Tchaj-wanu u lidí starších 60 let a autoři samozřejmě dodávají, že závažnost příslušných problémů poroste celkově s tím, jak světová populace stárne a dožíváme se stále vyššího věku. Kurkuma oproti placebu prý fungovala nejenom „obecně“, ale skutečně zlepšovala pracovní paměť již několik hodin po požití. Studie publikovaná v Asia Pacific Journal of Clinical Nutrition doporučuje používat kurkumu přímo jako prevenci demence.

Kam s kurkumou?

Můžete ji přidat do zprudka osmažené zeleniny na pánvi, do kari pokrmů, do vývaru, při tvorbě hummusu, nebo špetku i do smoothie. Existuje také nápoj z kurkumy, který je velmi oblíbený po celém světě, říká se mu zlaté mléko, právě kvůli barvě kurkumového koření. Výborně chutná, lehce zasytí a díky použitým druhům koření má i léčivé účinky, úžasně působí v boji s nadýmáním a proti jiným zažívacím obtížím.

Zlaté mléko - Recept

1 hrnek mléka (živočišného nebo rostlinného)
1 lžička mleté sušené
½ lžičky skořice
špetka cayennského nebo černého pepře
1 lžíce medu
1 lžička másla

Zahřejte mléko v hrnci spolu s kořením, máslem a krátce povařte. Přeceďte mléko do sklenice a jakmile trochu zchladne, přidejte i med.

A kde ji koupit?

https://www.incabotanica.com/vsechny-produkty/superpotraviny/kurkuma/