Jergon Sacha - aneb co dokáže

Jergon Sacha - aneb co dokáže "hadí protijed"

Jergon Sacha je z pohledu etnobotaniky opravdu unikátní rostlina. Dorůstá se 1-2 metrů, pěstuje se i jako okrasná a její plody jsou jedlé. Svým pevným stonkem a skvrnitným zabarvením jakoby sama napovídala o své magické schopnosti odpuzovat hady. Místní obyvatelé stejně jako indiánské kmeny v Amazónii po dlouhá staletí používají velké částí hlíz nebo oddenků rostliny jako protijed při uštknutí těmito hady.

V Peru a Ekvádoru sdílejí had i rostlina stejné jméno, jergón sacha nebo fer-de-lance. V Brazílii jsou jména odlišná, had se jmenuje jararaca a rostlina ervajararaca.

Na peruánském trhu je k dispozici velké množství přípravků obsahujících oddenek nebo hlízu jergónu sacha ve formě tablet, tobolek a tinktur, které lze volně získat v lékárnách nebo v obchodech s drogérií a smíšeném zboží specializujících se na přírodní produkty. Lékaři je v tamější medicíně používají při léčbě HIV, rakovinných nádorů,gastrointestinálních problémů, hernií (pouze lokálně), třesu rukou, srdečních palpitací a k podpoře správné činnosti imunitního systému.

Práškovaná hlíza se v brazilské lidové léčbě používá vnitřně při opakujících se astmatických záchvatech, při menstruačních potížích spojených s bolestí, při anemických stavech a různýchdruzích kašle (černý kašel také!). K vnějšímu užití se podává práškovaná hlíza jergónu sacha při svrabu, čerstvá šťáva z oddenku se podává ke kloktání při bolesti krku spojeným s obtížným polykáním anateklými uzlinami. Při dnavých záchvatech se dělají koupele z práškované hlízy.

Z dlouhého výčtu pozitivních účinků rostliny Jergon Sacha nakonec shrnujeme jen ty nejdůležitější:

- stabilizuje a posiluje imunitní systém
- působí protizánětlivě
- působbí antiastmaticky
- proti širokému spektru virů
- protijed při kousnutní nebezpečnými zvířaty
- zabraňuje reprodkuci viru HIV
- pomáhá zabraňovat růstu nádorů
- tonizuje organizmus

Jergon Sacha najdete v eshopu Inca Botanica zde:
https://www.incabotanica.com/vsechny-produkty/superpotraviny/jergon-sacha/